Interjú Antonovits Bencével - I. Magyar Rovaripari Konferencia

28176126_1734706529884575_716359599_nAntonovits Bence, jelenleg Belgiumban élő agrármérnök, a Little Food SCRL élelmiszertücsök tenyésztő startup termelésvezetője, kutató-fejlesztő alkalmazottja. Az élelmiszerrovarokhoz környezet- és természetvédő elkötelezettsége vezette, elmondása szerint itt találkozik az állattenyésztés és a természetvédelem. A rovartenyésztésen túl „zöld” és szociális ügyekkel, fenntarthatósággal és zenével foglalkozik.


Tanulmányai során mikor találkozott először a rovarok takarmányként/élelmiszerként való felhasználhatóságának lehetőségével?


A témával 2013-ban kezdtem foglalkozni, de nem a tanulmányaim keretében találkoztam vele először. Az egyetemi képzés során csak említés szintjén merült fel egy-két alkalommal a rovarok hasznosíthatóságának kérdése. Állattenyésztő mérnök  BSc. képzésem végén Élelmiszergazdasági marketing tárgy beadandó dolgozataként írtam először az élelmiszerrovarok meghonosításának lehetőségeiről két hallgatótársammal, s ez a munka, illetve Dr. Fehér István Professzor Úr, a tárgy oktatójának támogatása vezetett oda, hogy ma rovartenyésztőként dolgozom.


Jelenleg egy belgiumi startup vállalatnál tevékenykedik? Tapasztalatai szerint az ott élő emberek miként viszonyulnak a rovaralapú élelmiszerekhez?


P201004161728077428716615Kollégáim elmondása szerint nagyon sokat változott a fogyasztói hozzáállás az elmúlt 5 évben. A téma ma már közbeszéd tárgya, a termékek ott vannak a nagy boltok polcain, és a kereslet rohamosan nő. Ugyan a rovarok még mindig kuriózumnak számítanak, ez jelentős részben az áruknak és a kínálat szűkösségének köszönhető.


Az alkalmazott technológiák gazdaságosságukat tekintve mennyire képesek felvenni a versenyt a hagyományos termékek előállításának folyamataival? Csak prémium termékként van jövője a rovaroknak?


Mivel a rovarok biológiai adottságukból adódóan sokkal alacsonyabb input  és emisszió mellett állítanak elő adott mennyiségű fehérjét, így egyértelműen versenytársai lesznek a hagyományos gazdaságai állatainknak. Hogy miért nincs ez még így? Ne feledjük, hogy míg a „klasszikus” háziállataink tenyésztésének intenzifikálása nagyjából egy évszázad alatt játszódott le, addig iparszerű rovartenyésztésről csupán néhány éve beszélhetünk. Ebből adódóan még mindig jóval több a kérdés, mint a válasz, az ágazat azonban rohamosan fejlődik, egyre jobb és jobb mutatók érkeznek a különböző termelőegységektől.


Mit gondol a magyarországi fogadtatásról? Ha a jogi akadályok elhárulnak, akkor milyen kilátásokkal indul a rovaripar?


A 2017-ben végzett lakossági attitűdfelmérés várakozásomnál jóval pozitívabb képet festett, a kutatás alapján a lakosság több mint fele bizonyult elfogadónak a rovar alapú élelmiszerekkel kapcsolatban. Az is egyértelműen látszik, hogy minél több információval szolgálunk a fogyasztók számára, annál jobban nő a termék elfogadottsága. Alapvetően nagyon bizakodó vagyok a hazai piaccal kapcsolatban, jelenleg nem a fogyasztói attitűdöt látom a legnagyobb akadálynak.


Félretéve a szakmai álláspontokat és érveket, fogyasztói szemmel nézve milyen véleménnyel van a rovaralapú élelmiszerekről? Van esetleg személyes kedvence?


Munkámból adódóan nyilván rendszeresen fogyasztok rovarokat és rovar alapú termékeket. A tücsök nagyon ízletesen elkészíthető, és remek alapanyag feldogozott termékek előállításához. Íz szempontjából talán a lisztkukacot (Tenebrio molitor) és a bambuszférget (Omphisa fuscidentalis) említeném kedvencemként, olajon pirítva. A selyemhernyót (Bombyx mori) viszont nem szeretem.


Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, szeretettel várjuk az I. Magyar Rovaripari Konferenciára.


Helyszín:  1118 Villányi út 29-43. SZIE Budai Campus ‘K’ épület Díszterem
Időpont: 2018. 02. 23. 9:00-15:30


A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs felület és további információ az alábbi weboldalon található:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScENE7m5cXiQ2Qr7nlIhY5BU4B7_htmQkwmeDFtUpLLk9vynQ/viewform


További információk:


https://www.facebook.com/events/159629201427022/


Írta: Gál János


Szerkesztette: Kiss Attila


26733911_961408284024232_8397880300201671610_n


 

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések