DTSZ-Próbaérettségi: idén második alkalommal
Idén második alkalommal rendez szakkollégiumunk próbaérettségit biológia és kémia tárgyakból, segítve ezzel a középiskolások felkészülését. Ennek apropóján beszélgettünk három tavalyi résztvevővel, akik a sikeres felvételit követően azóta már a Budai Campus képzésein vesznek részt, sőt kettejük immáron a Deák Tibor Szakkollégium tagjai is. Csapó Annával, Lippai Laurával és Tóth Andrissal beszélgettünk.
Bár utólag megszépülnek az emlékek, ha visszagondoltok, hogyan éltétek meg az érettségit megelőző időszakot?
Anna: Szerintem a végzős év mindenki számára megterhelő, hiszen korábban még nem szembesültünk ilyen nagy próbatétellel. A tanulás miatt sokszor voltam feszült és kimerült, illetve kevesebb szabadidőm maradt. Ettől függetlenül az osztálytársaimmal nagy örömmel eresztettük ki a fáradt gőzt egy-egy húzósabb hét után.
Laura: Biológia emelt érettségit írtam, nem izgultam túl és nem siettem el a felkeszülés elkezdését, nagyjából március elején kezdtem el.
Andris: Mivel soha nem voltam egy túl szorgos tanuló, amúgy is inkább a diák jelző volt megfelelőbb. Az utolsó félévem arról szólt, hogy megszerezzem a vizsgákhoz szükséges lexikális tudást. Nem féltem, mert megvoltak a céljaim és tudtam, hogyan érhetem el őket. Pontos napirendet követve és valamelyest kevesebb bulival könnyen vettem végül az akadályokat még úgy is, hogy 8 tantárgyból érettségiztem és ebből háromból ráadásul angolul.
Milyen módszerekkel készültél a biológia/kémia érettségire?
Laura: Nagy Etele biológia érettségi összefoglalójából és az órai füzetemből készültem. Etele könyve azért nagyon hasznos mert tematikusan van kidolgozva benne az érettségi követelmény, így tényleg csak azt tanultam ami elvárt volt, ugyanakkor a biológia füzetemben rengeteg kiegészítést is át tudtam nézni a szóbeli vizsgára, ahol azt is nézték mennyire látom át egészében a biológiai rendszereket, továbbá nem hátrány ha plusz infókat is tudunk, amivel lenyűgözhetjük a vizsgáztatókat (az elsődleges szempont nem ez, hanem egy biztos, alap tudás).
Andris: Minden napomat beosztottam úgy, hogy minden nap foglalkozzak az egyes tárgyakkal. A legjobb módszernek a feladatmegoldás tűnt. Úgy haladtam, hogy például százhúsz perc kémiázásból harmincat töltöttem a lexikális tudás megismerésével, majd kilencvenet a feldolgozással. Saját feladatokat alkottam, tanulókártyákat készítettem, amelyek mindig nálam voltak bárhová is mentem (pl.: Quizlet, AnkiDroid).
Anna: Nálam a szorgalom volt a kulcsszó. Fakultáción és otthon is rengeteg érettségi feladatot oldottam meg, illetve nem sajnáltam az időt a plusz gyakorlásra. Ha esetleg nem is sikerült valami egyből, mindig emlékeztettem magam a célroma, és igyekeztem motivált maradni.
Mit gondolsz, a nálunk megírt próbaérettségi mennyiben járult hozzá a sikeres felkészüléshez?
Andris: Hatalmas segítség volt, mert rengeteg olyan hiányosságra mutatott rá, ami végzetes is lehetett volna, ha nem szerzek róla tudomást időben.
Anna: Óriási segítségnek tartottam a valódi vizsgaszituációt, illetve az eredmény útmutatást adott a további felkészülést illetően. Nem mellesleg ott volt a sürgetés, hogy már az érettségi előtt két hónappal fel tudjak mutatni egy minél értékelhetőbb kémiatudást.
Laura: A DTSZ próbaérettségi nekem is nagyon sokat segített elsősorban megtapasztaltam a vizsgaélményt, így nem ért felkészületlenül a helyzet élesben. Bár még nem biztos tudással érkeztem mégis megerősített abban, hogy nem veszett ügy a biosz emelt. A szakkoli tagok elláttak hasznos tanácsokkal a dolgozat megírása után, ami egyébként nagyon érettségi szagú volt; hasonló nehézségű és típusú feladatok lettek gondosan összeválogatva.
Idén szeptembertől már mindhárman a Szent István Egyetem Budai Campusára jártok. Jó döntés volt?
Anna: Naná! Amellett, hogy régi álmom vált valóra, egy nagyszerű közösséget ismertem meg. A Budai Campus sajátos hangulatát semmihez sem lehet hasonlítani, nagy örömet jelent nekem, hogy ide tartozhatok.
Laura: Nagyon szeretek a Szent István Egyetemre járni, amit tanulunk szerintem nagyon érdekes és hasznos, továbbá mindenki meg tudja találni a magának megfelelő társaságot és programokat. Én boldog vagyok, hogy a Budai Campus közösségének része lehetek.
Andris: Életem eddigi legjobb döntése volt, mert megtaláltam a helyem mind szakmailag, mind a közösséget tekintve itt a Budai Campuson.
Szerző: Czompó Norbert, Gál János
Szerkesztette: Kiss Attila
Megjegyzések
Megjegyzés küldése