Nemzeti Felsőoktatási ösztöndíj - Szakkolis szemmel
Szakkollégiumunknak otthont adó Szent István Egyetem az idei tanévben is nemzeti felsőoktatási ösztöndíjjal jutalmazta a kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatóit. Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a pályázatot több aktív tagunk kiérdemelhette kitartó és lelkiismeretes munkájával. A hét nyertes pályázó név szerint: Zay Katalin, Dusza Eszter, Csenki Eszter Zita, Kiss Attila, Lévai Linda, Szűcs Kata Dorina és Szücs Fanni. Most őket kérdeztük meg, hogy mi is a titka egy ilyen elismerés elnyerésének.
Mik a feltételei annak, hogy egy ilyen elismert kitüntetést elnyerj?
Z. Katalin: Az ösztöndíj egyik alapfeltétele a kiemelkedő tanulmányi eredmény, másik pedig a kimagasló szakmai tevékenység. Előnyt jelent a tudományos diákköri konferencián való részvétel, tudományos publikáció írása, szakkollégiumi tagság és vezetői pozíció betöltése, demonstrátori feladatok ellátása, társadalmi szintű problémák felkarolása, valamint a széleskörű nyelvi ismeret.
D. Eszter: A feltétele, hogy egy tanévben mindkét féléved legalább 4,2 felett legyen, de a két félév átlaga 4,5 felett. Illetve 55 kredit megszerzése. Az ösztöndíjra minden tanév tavaszi félévében lehet pályázni.
Sz. Kata Dorina: A programnak meg van a meghatározott, összetett feltételrendszere, amely az Interneten könnyen megtalálható és érthető. Az ösztöndíj elnyerésével vállaljuk, hogy munkánk eredményeit minél szélesebb réteg számára elérhetővé tesszük, így a program során legalább két konferencián kell részt vennünk (ezek az ösztöndíjat elnyert hallgatók számára rendezett események). Ezek az alkalmak nagyon hasznosak, egyrészt mert segítenek fejleszteni a prezentációs készséget, illetve a munkával kapcsolatban itt elhangzott meglátások előre lendíthetik a vizsgálatokat. Másrészről ekkor nagyon sok érdekes kutatásba nyerhetünk betekintést.
Sikerült már korábban is elnyerned a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat?
Sz. Fanni: A 2016/2017-es évben is sikerült a pályázat követelményeit teljesítenem, azonban minden évben maximum 9 hallgató kaphat az adott karon Új Nemzeti Kiválósági ösztöndíjat, én pedig a 10. lettem a rangsorban. Keseregnem nem kellett, bár oklevelet nem kaptam, a Kiemelt Kari ösztöndíjat sikerült elnyernem.
D. Eszter: Igen, sikerült már korábban is. Ez a harmadik alkalom, hogy elnyertem ezt az ösztöndíjat.
Z. Katalin: A Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat a 2017/2018-as és a 2018/2019-es tanévben is elnyertem, amely hatalmas elismerés számomra és igazolja, hogy a kitartó és alázatos munka mindig meghozza az eredményét
Mik a terveid a kapott összeggel?
Cs. Eszter: Véleményem szerint egy egyetemista életében az efféle ösztöndíjak mindig fontos anyagi segítséget jelentenek. Az összeget olyan dolgokra fordítom, melyekre egyébként nem feltétlenül költenék, igyekszem minél többet utazni, ehhez segít hozzá ez az összeg is.
K. Attila: Szigorúan valamilyen „élmény” vásárlásra költöm, egy külföldi utazás további motivációt adhat a tanulmányokban.
L. Linda: A kapott összeget egyelőre nem tervezem elkölteni, inkább meghagyom a közeli vagy távolabbi jövőre és valami olyanra költöm majd el, amire igazán nagy szükségem lesz, így például a tanulmányaimat vagy a céljaim elérését segíti.
Mennyivel járult hozzá a szakkollégium az ösztöndíj elnyeréséhez?
Sz. Fanni: A Deák Tibor Szakkollégiumnak köszönhetem, hogy az élelmiszeriparról valós képet kaptam. Az üzemlátogatások során élőben megnézhettem a magyar élelmiszeripari üzemek működését, beszélgethettem az ottani vezetőkkel és dolgozókkal. Ezen kívül gyakorlati tudásra is szert tehettem, melynek köszönhetően a legtöbbször minimális készüléssel sikerült a vizsgák követelményeit teljesítenem.
D. Eszter: A szakkollégium nagyban hozzájárult. A jó tanulmányi átlaggal összesen 60 pont szerezhető. Szakkollégiummal pedig félévente 5 pont. Ami arányait tekintve sokat számít. Illetve a szakkollégiumnak a tagjaként motivált vagy, hogy TDK-án és egyéb szakmai dolgokban részt vegyél, ami szintén sokat számít az ösztöndíj elnyerésében.
Cs. Eszter: Mivel az elmúlt években nagyon szoros a verseny az ösztöndíjra pályázók között, ezért néhány pont is nagyon sokat jelent. A szakkollégiumi aktív tagságomért, illetve vezetőségi tagként is plusz pontokhoz jutottam, tehát sokat köszönhetek a szakkolinak. Emellett azt látom, hogy a tanulós hétköznapokban jó egy olyan közösséghez tartozni, ahol a legtöbb tag motivált és sikeresen tudjuk egymást felfelé húzni és ösztönözni. Ez talán még a plusz pontoknál is fontosabb.
Tudnál néhány tanácsot adni diáktársaidnak abban, hogyan tudják ők is elnyerni a díjazást?
K. Attila: Fontosnak tartom, hogy ne csupán a gyakorlatok és előadások résztvevői legyünk, mellette próbáljunk bekerülni az egyetemi vérkeringésbe, legyünk ott konferenciákon, vegyünk részt a társadalmi felelősségvállalás feladataiban, legyünk aktív tagjai a különböző diákszervezeteknek. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy szélesebb látókörrel rendelkezve megtaláljuk azokat a lehetőségeket, amelyek segítenek az ösztöndíj elnyeréséhez.
L. Linda: A legfontosabb egyértelműen a jó tanulmányi eredmény! Ha ez megvan, már nagy eséllyel pályázhatnak az ösztöndíjra. Emellett még plusz pontot lehet szerezni a nyelvvizsgával, a különböző tanulmányi versenyeken vagy sporteseményen elnyert kiemelkedő helyezésekért és nem mellékesen a szakkoliban való tevékenykedésért.
Sz. Kata Dorina: Azt tudom tanácsolni, hogy aki szeretné a kutatási eredményeit szélesebb körben megmutatni, az bízzon magában és adja be a jelentkezését! Valószínűleg már egy évvel ezelőtt is elnyerhettem volna a pályázatot, de akkor csak átgörgettem a felhíváson, mert nem éreztem magam kiválóságnak, a felhívás célcsoportjának. Szóval arra biztatok mindenkit, aki igyekszik közösségi tevékenységet folytatni és van valami olyan eredménye, amire egy kicsit is büszke lehet, hogy éljen a lehetőséggel!
Reméljük felkeltette érdeklődéseteket az ösztöndíj és jövőre Titeket kérdezhetünk! 😊
Szerzők: Homolya Szabolcs, Csiszár Sára Luca
Szerkesztette: Forró Szilvia
Megjegyzések
Megjegyzés küldése