Rudik és csirkék - avagy a nagy üzemtúra
A szakkollégium programpalettáját már régóta színesíti, a már hagyományosan minden félévben megszervezett tanulmányi út. A kirándulás során, két napon keresztül, egy célzott országrész lehető legtöbb élelmiszeripari üzemét igyekszünk meglátogatni. Néhány tagunk, név szerint Vajda Eszter, Laczkó Péter, Sárközy Szilvia és Ráfli Imre szívesen mesélt az előző félévben lezajló úttal kapcsolatos élményeikről, amikor lehetőségünk volt bejárni észak-kelet Magyarország nagyobb cégeinek manufaktúráit, mint például a MasterGood Kft. baromfivágóhídját vagy a Friesland-Campina tulajdonában álló Pöttyös Túró Rudit is gyártó üzemet.
- Vettél már részt szakkolis tanulmányi úton ezelőtt?
Szilvia: Igen, eddig kétszer volt szerencsém részt venni szakkolis tanulmányi úton.
Eszter: Nem, ez volt az első tanulmányi utam.
Imre: Igen, 2018-ban az őszi tanulmányi úton.
- Milyen új tapasztalatokra tettél szert?
Péter: Lehetőségem volt testközelből megtapasztalni, hogy az egyes üzemekben hogyan alakul át a nyersanyag/nyersanyagok, és válnak kész termékké.
Imre: Minden üzemben más és más tapasztalatokat szerez az ember, akár negatív akár pozitív, csak tanulni lehet belőle. Továbbá sok érdekes és hasznos dolgokat mondanak az üzemekben dolgozó vezetők is.
Eszter: Végre nem csak a kivetítőn láttam a túrógyártás blokkdiagramját, hanem megnézhettem valójában ezt hogyan csinálják az üzemben.
- Melyik volt a kedvenc üzemed és miért?
Imre: A pöttyös Túró Rudi gyár és a MasterGood baromfi vágóhídja. A Friesland-Campina üzeme magáért beszél, nagy öröm és érdekesség volt látni hazánk egyik legnépszerűbb édességének gyártását. A baromfi vágóhíd méretei és technikai megoldási pedig eddig számomra elképzelhetetlenek voltak.
Péter: Friesland-Campina, mert meglepett mennyire profi módon van megtervezve és betartatva a biztonsági és higiénés szabályzat.
Szilvia: Nehéz egy üzemet kiemelni, mindegyik más miatt tetszett, de ha egyet kell megnevezzek, akkor a Mondelez-t választanám. Először is a termékeiket nagyon szeretem 😊, de ettől függetlenül a látott minőségirányítási rendszerük miatt mondanám őket.
- A szakmai programokon kívül, milyen időtöltési lehetőségek voltak?
Szilvia: Mindkét tanulmányi utam alatt lehetett a szállás környékén nézelődni. Géberjénen pl. este megnézhettük az ottani kúriát, ami egy területen volt a szállásunkkal, pluszban egy kis történelmet is tanulhattunk. Ezenkívül sok mókás csapatépítő program volt, illetve esti tánc, iszogatás.
Péter: Sok lehetőség nem volt, mert jó pár üzemet kellett meglátogatnunk időpontra, de az este végén egy csapatépítő iszogatás és teszt játék belefért.
Eszter: Megnézhettünk egy nemrégiben felújított kastélyt Géberjénben, valamint volt egy kis csapatépítő program is este.
- Mi volt a legmeglepőbb számodra az út során?
Eszter: Hogy csak egyszer tévedtünk el. 😃 Na jó, komolyan az egész Pöttyös gyár egy nagy meglepetés volt, de azon tényleg nagyon meglepődtem.
Imre: A MasterGood üzem méretei és az, hogy 100%-ig magyar tulajdonban van. Ezenkívül szinte alig forgalmaz az országban, legalábbis én még nem hallottam róla.
Péter: Legmeglepőbb számomra az volt, mikor szembesültem azzal a rengeteg számú termékkel, amit a MasterGood csirkefeldolgozó előállít naponta.
- Legközelebb is jelentkezni fogsz, ha lesz egy ilyen lehetőség?
Imre: Mindenféleképpen! 😃
Péter: Ha az időm úgy engedi, akkor minden további nélkül.
Szilvia: Igen, mindenképp jelentkezek.
- Ajánlanád másoknak is, hogy részt vegyenek?
Eszter: Igen, ha szeretnek nem csak az iskolapadban kuksolni, hanem felfedezni a gyárakat. 😉
Szilvia: Igen, ajánlanám, hiszen rengeteg tapasztalattal lesz gazdagabb, aki részt vesz rajta. Az ipar több területére lehet betekintést nyerni az út alkalmával és ez által a későbbi szakosodás, majd munkavállalás könnyebbé válik.
Imre: Igen! Akit tényleg érdekel ez a szakma, mindenféleképpen rengeteg pozitív tapasztalatot szerezhet.
További információkat a tanulmányi útról a szakkollégium Facebook (1. nap, 2. nap) oldalán találtok. 😊
Szívesen írnál Te is cikket a blogunkra? Várjuk élménybeszámolódat az élelmiszeriparral, szakkollégiummal, élelmiszerekkel vagy bármilyen szakmai jellegű témában a deaktszakkollegium@gmail.com email címre.
Szerkesztette: Forró Szilvia
Megjegyzések
Megjegyzés küldése