Interjú Dr. Mézes Miklóssal - GMO Konferencia
A GMO Konferencia iránti érdeklődés fenntartása érdekében az előadókkal készült rövid cikkeket kívánunk megosztani az olvasókkal.
Interjúnk első alanya Dr. Mézes Miklós lett, aki a gödöllői Szent István Egyetem Takarmányozástani Tanszéken tanszékvezető egyetemi tanár.
Mit gondol a GM takarmányok hazai, EU-s és globális megítéléséről?
A GM takarmányok általános megítélését két fontos tényezőre kell különválasztani. A GM takarmányoknak az állati termék előállításra gyakorolt kedvező, vagy kedvezőtlen hatásáról a konvencionális takarmányokkal szemben tudományos igényű vizsgálatok eredményei nem ismertek, emiatt a termelők számára azok alkalmazása ebben a tekintetben sem előnnyel, de hátránnyal sem jár. Más oldalról viszont a GM takarmányok hazai és EU-s megítélése az adott állati termék piaci elhelyezésének függvénye, azaz azok az állattartó gazdaságok, amelyek olyan piacra állítanak elő terméket, ahol a GM takarmányokkal történő takarmányozást nem tartják elfogadhatónak, egyértelműen elítélik, azok viszont, amelyek nem ilyen piacra termelnek, ezzel a kérdéssel alig foglalkoznak. Globálisan viszont ma már olyan mennyiségben alkalmaznak a takarmányozásban GM növényi alapanyagokat, hogy ez a kérdés a legtöbb országban fel sem merül. Ez különösen vonatkozik azokon a földrészeken elhelyezkedő országokra (pl. Ázsia, Afrika), ahol egyébként is folyamatos a takarmány alapanyag hiány, így igazán nincs is választási lehetőségük, de ott a piac sem foglalkozik ezzel.
Véleménye szerint a GMO mentes takarmányok versenyképesek lehetnek a genetikailag módosított konkurenciával szemben?
A GMO mentes takarmányok a jelenlegi árviszonyok mellett általában nem versenyképesek a genetikailag módosított takarmány alapanyagok felhasználásával készült takarmányokkal szemben, csak abban az esetben, ha a piac az ilyen takarmányokkal előállított állati termékekért hajlandó magasabb árat fizetni.
Mit tart a génmódosított takarmányok legnagyobb előnyének? Merülhetnek fel esetlegesen hátrányok is?
A genetikailag módosított takarmányok legnagyobb előnye, hogy különösen a rovarkártétel és egyes gombabetegségek csökkenése esetén azok mikotoxin szennyezettsége kisebb. Másik előnyük az, hogy amennyiben valamely táplálóanyag mennyisége genetikai módosítással érdemben megnövelhető, akkor egyrészt hatékonyabban kielégíthető az állatok táplálóanyag szükséglete és ehhez nem szükséges egyéb takarmány adalékanyagok felhasználása, amit a termelés gazdaságosságát javíthatja. Esetleges hátrányként felmerülhetnek fel jelenleg még nem ismert állategészségügyi problémák, így például a mai napig nem kellőképpen vizsgált potenciálisan allergizáló fehérjék jelenléte a genetikailag módosított takarmány alapanyagokban.
Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, szeretettel várjuk a GMO Konferenciára.
Helyszín: 1118 Villányi út 29-43. SZIE Budai Campus ‘K’ épület Díszterem
Időpont: 2019. 06. 07. 9:00-15:30
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs felület és további információ az alábbi weboldalon található:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeIR-XVFJ4yFwemCUyD4jjPcR6IiqJ5EtcMVIjxWEacqjIKFA/viewform
További információk:
https://www.facebook.com/events/425391538271920/
Írta: Gál János
Szerkesztette: Csiszár Sára Luca
Megjegyzések
Megjegyzés küldése