GMO egy nagyvállalat szemével - Interjú Éder Tamással
A GMO Konferencia iránti érdeklődés fenntartása érdekében az előadókkal készült rövid cikkeket kívánunk megosztani az olvasókkal. Interjúsorozatunk harmadik alanya Éder Tamás, a Bonafarm Csoport PR és vállalati kapcsolatok igazgatója.
A Bonafarm Csoport állattenyésztési ágazatában a takarmányok esetében is garantálja a GMO mentességet. A beszállítók mennyire felkészültek, gördülékeny a beszerzés vagy nehézséget okoz számukra a mentesség igazolása?
Alapvetően arra törekszünk, hogy a saját állatállományunk takarmányozása során a Bonafarm Mezőgazdaság által megtermelt terményeket használjunk, ahol mi magunk garantáljuk azok GMO-mentességét. Európában a GMO-mentes alapanyag beszerzése elsősorban a szója esetében okoz nehézséget. Mi egy integrációs rendszer keretei között, Magyarországon termeljük meg a szükséges GMO-mentes szójamennyiségünk döntő részét. Természetesen a GMO-mentes státuszt egy független auditor szervezet folyamatos ellenőrzése is hitelesíti.
Sok genetikai módosítással kapcsolatos kísérlet célja a különböző betegségekkel, illetve a szélsőséges időjárási körülményekkel szembeni rezisztencia kialakítása. Racionális felhasználás mellett lehet létjogosultsága a GM technológia alkalmazásának?
A területen dolgozó tudományos kutatók nagy többsége úgy véli, hogy ezek a megoldások, a kérdésben is jelzett „racionális felhasználás” mellett segítséget jelenthetnek a mezőgazdasági termelés során felmerülő mai problémák nagy részére. Ugyanakkor az európai és ezen belül a magyar társadalom úgy véli, hogy a kockázatokat még nem ismerjük pontosan, így rendkívül bizalmatlan a GMO alkalmazásával kapcsolatosan, ráadásul az Alaptörvényünk kizárja a GMO-s megoldások köztermesztésben való alkalmazását, így arra a közeljövőben biztosan nem kerülhet sor. Kiemelten fontosnak tartom ugyanakkor, hogy a területen folytassunk komoly erőforrásokkal megtámogatott kutatásokat Magyarországon is, többek között annak érdekében, hogy tisztázhassuk, hogy a GMO-s, illetve az újabb génszerkesztéses megoldások milyen kockázatokat hordoznak valójában.
A kevésbé tájékozott fogyasztók körében könnyen az ördögöt látják a megfelelő felhasználás mellett ártalmatlan anyagoknak, technológiáknak (E-szám, nitrit, UHT, stb.) Véleménye szerint a fogyasztók miképp reagálnának a boltok polcain esetlegesen megjelenő GMO élelmiszerekre?
A kérdésben szereplő „a kevésbe tájékozott fogyasztó” kifejezés önmagában külön értekezést érdemelne. A mai világban sok fogyasztó érzi úgy, hogy ő rendkívül tájékozott, csakhogy az adott területet érintő információkat egyoldalú megközelítést alkalmazó médiafelületekről szerzi be, így nem tud objektív véleményt alkotni.
Az üzletek polcain egyébként ma is sok olyan termék van már, melyek előállítása során a GMO technológia játszott valamilyen szerepet. Sok élelmiszerben van olyan szója eredetű összetevő, mely szója Európán kívüli GMO-s termesztésből származik. Az állatok takarmányozásában a GMO-s szója felhasználása nagyon jelentős Európában, így Magyarországon is. De a sajt vagy a joghurt előállítás során is gyakran alkalmaznak GMO-s mikroszervezetekből származó anyagokat (pl. oltóenzimet, bakteriális eredetű fehérjét stb.).
Mivel a kérdéskörben nem igazán zajlanak széleskörű társadalmi viták és a fogyasztók vagy egyoldalúan, vagy sehogy nem tájékozottak a GMO-val kapcsolatos ügyekben, így a „GMO élelmiszerek” a polcokon való megjelenésükkel rövidtávon nem számíthatnak piaci sikerre. De ez nem biztos, hogy mindig így lesz. Jelenleg ugyanakkor elsősorban a garantáltan GMO-mentes termékek iránti kereslet erősödését tapasztaljuk a fogyasztók körében.
Ezért alakította ki a Bonafarm Csoporthoz tartozó Sole-Mizo Zrt. a GMO-mentes tejeit, a Pick Szeged Zrt. pedig stratégiai partnerével, a mohácsi vágóhíddal közösen a GMO mentes friss hús és húskészítmény termékeit, amelyek nagyon gyorsan népszerűek lettek.
Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, szeretettel várjuk a GMO Konferenciára.
Helyszín: 1118 Villányi út 29-43. SZIE Budai Campus ‘K’ épület Díszterem
Időpont: 2019. 06. 07. 9:00-15:30
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs felület és további információ az alábbi weboldalon található:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeIR-XVFJ4yFwemCUyD4jjPcR6IiqJ5EtcMVIjxWEacqjIKFA/viewform
További információk:
https://www.facebook.com/events/425391538271920/
Írta: Gál János
Szerkesztette: Forró Szilvia
Megjegyzések
Megjegyzés küldése