GMO a laborban - Interjú Szántó-Egész Rékával

Szanto-Egesz_RekaA GMO Konferencia iránti érdeklődés fenntartása érdekében az előadókkal készült rövid cikkeket kívánunk megosztani az olvasókkal. Interjúsorozatunk ötödik alanya Szántó-Egész Réka, a BIOMI Biotechnológiai Szolgáltató Kft. Vizsgálólaboratóriumának vezetője. 


Biomi

A Biomi laboratóriumvezetőjeként naponta foglalkozik a termékek GMO tartalmával. A véletlen műve, hogy ezen a területen helyezkedett el, vagy korábban is érdekelte a technológia és annak laboratóriumi vizsgálata?


Az egyetemi oktatás keretin belül jutottam el először a Biomi Kft. GMO laboratóriumába, amikor az még a Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézethez tartozott és már akkor megfordult a fejemben, hogy milyen jó lenne ebben a laboratóriumban dolgozni. Végül, az egyetemi kapcsolatokon keresztül ők találtak meg engem, és így alakult, hogy az első látogatás után 3 évvel mégis tagja lehettem a cégnek.


A kábítószer-kereskedelmet követően az élelmiszerhamisítás és élelmiszercsalás a második legjelentősebb illegális tevékenység. Előfordulhat napjainkban, hogy génmódosított termékek kerüljenek GMO mentesként feltüntetett élelmiszerekbe vagy a korszerű technológiával már kiszűrhető a fogyasztók megtévesztése?



Az élelmiszerekkel kapcsolatos csalások valóban hatalmas károkat okozhatnak, és megérdemelten kapnak kiemelt figyelmet, de itt alapvetően két dolgot kell különválasztani.
Az élelmiszerhamítás feltételez egyfajta szándékosságot, tudatos jogellenes magatartást, amit a gazdasági haszonszerzés céljából végeznek. Ez valóban büntetendő tisztességtelen magatartás. Másfelől ott vannak a jogkövető, felelősen gondolkodó, magas színvonalú minőségbiztosítással rendelkező élelmiszervállalkozók, de mivel mindent tételt lehetetlen megvizsgálni, kockázatbecslési eljárásokkal választják ki az ellenőrzendő tételeket. És amilyen a statisztika, előfordulhat, hogy ezen a „rostán” nem akad fel minden. Így tehát a második kérdésre sajnos igen a válasz, mert kizárni nem lehet, hogy bekerüljenek a forgalomba ezek a termékek, de nem azért, mert nem lehet kimutatni őket.
Ami megnyugtató, hogy ennek a kockázatnak a csökkentésén egyaránt dolgoznak az élelmiszergyártók, a kereskedők, illetve a hatósági munkát se felejtsük el, aminek egyaránt célja a szándékos és véletlen nem- megfelelőségek megtalálása, szankcionálása.


Ha 10 évvel előre pörgetjük az idő kerekét, véleménye szerint lesznek már GMO termékek a magyar boltok polcain?


Az európai fogyasztók hozzáállása a GMO-hoz, ami az első ilyen termék 1994-es bevezetése után 25 évvel is, még ma is meglehetősen elutasító. Az Eurobarometer 2010-es felmérése alapján az európai fogyasztók több, mint fele úgy gondolta, hogy a GM-élelmiszerek nem jók neki, és kevesebb, mint harmada gondolta, hogy országuk gazdaságának előnyösek a GMO-k. Ráadásul, az a meggyőződés, mely szerint a „GMO-k természetellenesek”, illetve az egészséges élet alapvető kitétele az egészséges, természetes – és lehetőleg biotermékekre alapozott – táplálkozás, szöges ellentétben állnak egymással. Mivel ez a felmérés 2010-ben készült, most pedig 2019-et írunk, azt láthatjuk, hogy az alapvető attitűdök nem változtak, a fogyasztók 9 év alatt sem váltottak drasztikusan nézőpontot, így részemről inkább az a valószínű, hogy a polcokon még több lesz a természetes, egészséges élelmiszereket hirdető –GMO-mentes – termékekkel.


Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, szeretettel várjuk a GMO Konferenciára.

Helyszín:  1118 Villányi út 29-43. SZIE Budai Campus ‘K’ épület Díszterem
Időpont: 2019. 06. 07. 9:00-15:30

A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrációs felület és további információ az alábbi weboldalon található:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeIR-XVFJ4yFwemCUyD4jjPcR6IiqJ5EtcMVIjxWEacqjIKFA/viewform

További információk:

https://www.facebook.com/events/425391538271920/

Írta: Gál János

Szerkesztette: Forró Szilvia

59871554_1299670436864680_782402497116372992_n

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések