Elnöki életút: Gál János összefoglalója
Jelen posztunkban Gál János, a Szakkollégium volt Elnöke, jelenleg pedig a Purina munkatársa mesél nekünk a Szakkollégiumban betöltött pozíciójáról.
1. Melyik időszakban voltál vezetőségi tag? Mi volt előtte a ’múltad’ a szakkollégiumban?
Bő egy éve voltam már a szakkollégium aktív tagja másodéves élelmiszermérnök BSc. Hallgatóként, amikor 2017 tavaszán szavazott bizalmat nekem a tagság egy teljesen kicserélődött vezetőség tagjaként. Az előző generációk igen jó alapokat fektettek le számunkra, így nem volt más teendőnk, mint a tapasztalatlanságunkból fakadó hiányt töretlen lelkesedéssel pótolni.
Az első időszak megtanított bennünket a tanulmányaink melletti szabadidőnk hatékony beosztására, de a befektetett munka megtérült. Már az első félévünkben színvonalas programokat sikerült tető alá hoznunk, köztük a zalai tanulmányutat, valamint a NÉBIH-hel közös szervezésű Élelmiszerpazarlás Konferenciát.
2. Mit gondolsz mivel lettél több a vezetőségi időszakod alatt?
Számtalan helyzetben kellett a szakkollégiumot képviselnem, potenciális partnereinknek vázolni az együttműködési lehetőségeket. A kommunikációs készségek fejlesztésén túl ennek köszönhetően szakmájukért elhivatott embereket ismerhettem meg, akik jó példaként szolgáltak a saját értékrendem kialakításában.
A vezetőségen belüli munka pedig megtanított arra, hogy körültekintő kommunikációval hogyan lehet különböző személyiségek erényeire alapozva összekovácsolni egy hatékony csapatot, illetve az eltérő megközelítésekből fakadó vitákat építővé tenni.
3. Milyen élményeket adott neked a vezetőségi státusz?
Az üzemlátogatásoknak köszönhetően betekintést nyerhettem a legfejlettebb hazai gyáregységekbe, a tejfeldolgozóktól a húsipari üzemeken át egészen az állateledeliparig. Kiváló lehetőséget kínáltak ezek az alkalmak az egyetemen tanultak kiegészítésére, továbbá első kézből hallhattuk a tapasztalt üzemi dolgozók meglátásait és tanácsait.
Az előadóestek során szintén kiváló szakemberek látogattak el hozzánk. A szervesen szakmai programok mellett olyan peremterületeket is górcső alá vettünk, mint a Mindset Pszichológiai Szaklappal közös szervezésű előadás a család és karrier összeegyeztethetőségéről, vagy a nők élelmiszeripari karrierlehetőségeit vizsgáló kerekasztal-beszélgetésünk, melyet a Zyntern-nel együttműködve valósítottunk meg.
Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen az élelmiszeripar szereplői többségében nyitottak a hallgatókkal való együttműködésre, így az elmúlt időszakban a korábbiakban megszokottaktól eltérő szakmai programokat is meg tudtunk valósítani. Ezek közé tartozik a Problem-Solving üzemlátogatásunk a Nestlé szerencsi üzemébe, amely során tagjainknak a gyáregység megtekintésén túl interaktív feladatokat kellett elvégezniük, illetve a Manager Shadowing Program, melynek keretein belül három tagunk egy-egy hetet egy Nestlé-s felsővezető „árnyékaként” tölthetett.
A szakmai programok mellett a közösségépítésre is kiemelt figyelmet fordítottunk. Jó szívvel emlékszem vissza a bowlingozásokra, a közös biciklitúrákra, a Tisza-tavi evezésre, vagy egy-egy jó beszélgetésre a vidéki utazások alkalmával. A szakmai épülés mellett értékes barátokat is köszönhetek ennek az időszaknak.
4. Voltak kedvenc feladataid, amiket végeztél? Ha igen, mesélnél róla?
Az előző sorokban már több projekt is felmerült, amely közel állt hozzám. Ezeken felül ki kell még emelnem a Rovaripari Konferenciát és a GMO Konferenciát. Mindkét esetben tudományos berkeken belül is megosztó témában sikerült előadóink informatív előadásinak köszönhetően szakmai párbeszédet indítanunk. A háttérben pedig a tagjaink erőn felül kitéve magukért biztosították, hogy a többszáz fős rendezvényt zökkenőmentesen lebonyolítsuk.
Több olyan kezdeményezésünk volt, melyekkel a minket körülvevő közösségeket igyekeztünk segíteni. Így a hallgatói Önkormányzattal közösen gyűjtöttünk ajándékot a Gyermekétkeztetési Alapítvány gondviseltjei számára, próbaérettségit szerveztünk a középiskolások, valamint elindítottuk az élelmiszeripari tévhitekkel foglalkozó YouTube csatornánkat.
5. Mit mondanál azoknak a tagoknak, akik vezetőségi tagok akarnak lenni, de nem biztosak a döntésükben?
Először is minden szakkolisnak javaslom a munkacsoporti tagságot. Ezzel a „vezetőképző” programmal jó betekintést lehet nyerni a vezetőség munkájába. Erre alapozva már könnyebb eldönteni, hogy mely területet érzed testhezállónak, szívesen lennél-e vezetőségi tag vagy inkább a háttérben közreműködve segítenél.
Egy biztos, az egyetemi éveink alatt nem érdemes a komfortzónánkon belül maradni, az egyetemi feladatokkal összehangolva érdemes időt fordítani az aktív szakkollégiumi tevékenységre. Pályakezdőként nagy előnyt jelent, ha pluszt tudunk felmutatni a tanulmányaikat hagyományos keretek közt végző hallgatótársainkhoz képest.
Szívesen írnál Te is cikket a blogunkra?
Várjuk élménybeszámolódat az élelmiszeriparral, szakkollégiummal, élelmiszerekkel vagy bármilyen szakmai jellegű témában a deaktszakkollegium@gmail.com email címre.
(Szerkesztette : Csiszár Sára Luca)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése